HR Excellence in research Unia Europejska
HR Excellence in research Unia Europejska
BIP

Projekty

Cyfrowy symulator elektromobilności dla pojazdów o napędzie konwencjonalnym

Cyfrowy symulator elektromobilności dla pojazdów o napędzie konwencjonalnym

Okres realizacji: 2021-02-01 - 2023-01-31

Typ: Krajowy

Pracownia: Pracownia Pozyskiwania Surowców Mineralnych, Pracownia Geochemii Stosowanej i Inżynierii Środowiska, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju Gospodarki Surowcami i Energią

Rynek samochodów elektrycznych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Jedną z barier w rozwoju jest niepewność związana z kosztami oraz dyskomfortem związanym ze zmianą samochodu spalinowego na elektryczny. Oba te aspekty zależą od kultury jazdy użytkownika pojazdu, a także od pokonywanych dystansów, wymogów względem komfortu jazdy i wielu innych. Sprawdzenie wszystkich dostępnych modeli w celu dobrania najlepszego rozwiązania wymagałoby od osoby zainteresowanej zakupem dużego nakładu czasu i kosztów.

Celem projektu jest opracowanie narzędzia informatycznego symulującego zachowania osobowych pojazdów elektrycznych (EV) bazując na długoterminowej analizie zarejestrowanych danych eksploatacyjnych podczas normalnego użytkowania aktualnie posiadanego przez użytkownika pojazdu o napędzie spalinowym (ICE) oraz profilu użytkownika pojazdu. Dane zbierane będą przez interfejs OBD II pojazdu. Wyniki analizy parametrów pojazdów pozwolą zarekomendować użytkownikowi wybór modelu samochodów EV najlepiej dopasowany do jego potrzeb (według przyjętych kryteriów). Całość odbywać się będzie bez dodatkowych kosztów dla użytkownika, gdyż wymagać będzie od niego jedynie uruchomienia bezpłatnej aplikacji.

W ramach projektu przewidziano realizację 4 etapów. W pierwszym będzie stworzony model odwzorowania działania pojazdu spalinowego jako elektrycznego. W drugim przewidziano utworzenie systemu wraz z aplikacją mobilną. W trzecim etapie planowane są testy weryfikacyjne i sprawdzające systemu oraz aplikacji. Ostatni etap to prace przedwdrożeniowe.

Produkt będzie adresowany do prywatnych użytkowników pojazdów oraz korporacyjnych użytkowników flot pojazdów, którzy rozważają przesiąść się z pojazdów spalinowych na elektryczne. Wynikami projektu będą zainteresowani także producenci i sprzedawcy pojazdów EV, przedsiębiorstwa komunikacji (autobusy) i przewoźnicy (firmy taksówkarskie), firmy energetyczne (budujące stacje ładowania) i sprzedawcy paliw.

Projekt realizowany jest przez konsorcjum dwóch podmiotów: IGSMIE PAN i fundację INSTAWAY INSTITUTE.

https://evtwin.pl/

Budżet projektu: 1 775 632,13 zł

Kwota dofinansowania: 1 613 525,04 zł

Kierownik Projektu: dr inż. Dominik Kryzia, kontakt: kryzia@min-pan.krakow.pl

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligenty Rozwój, poddziałania 4.1.4 „Projekty aplikacyjne”.