dr inż. Kot-Niewiadomska Alicja, adiunkt
Pokój: C 506
Telefon: (+48) 12 617-16-66
Tel. kom.: (+48) 693 833 190
E-mail:
a.kn@min-pan.krakow.pl
Pracownię Polityki Surowcowej stanowi zespół specjalistów z zakresu analizy strategii zarządzania surowcami mineralnymi w kraju i na świecie. Pracownicy posiadają kompetencje w zakresie wykonywania due dilligence technicznych, środowiskowych zakładów górniczych oraz oceny zasobów. Ponadto, Pracownia świadczy usługi informacyjne i doradcze oraz współpracuje z Ministerstwem Środowiska w procesie przygotowywania i wdrażania Polityki Surowcowej Państwa.
Do zadań Pracowni Polityki Surowcowej należą:
Pracownia Polityki Surowcowej specjalizuje się w analizowaniu rynku surowców mineralnych. Zaangażowanie w tą tematykę jest rokrocznie zwieńczone publikacją rocznika Gospodarka surowcami mineralnymi w Polsce (ostatni za lata 2012-2021). Pierwsze wydanie powstało w roku 1991 pod tytułem „Bilans gospodarki surowcami mineralnymi Polski i świata”. Do roku 2014 wydawana była równolegle jego anglojęzyczna wersja – Minerals Yearbook of Poland. Opracowania te są wysoko cenione w środowiskach branżowych i naukowych, znajdując szerokie grono czytelników.
Ponadto od 1990 r. Pracownia organizuje cykliczną konferencje z cyklu: Aktualia i perspektywy gospodarki surowcami mineralnymi (https://aktualia.com.pl/ ) , przyciągającą poruszaną problematyką zarówno przedstawicieli nauki, biznesu i przemysłu, jak i administracji różnych szczebli (ministerstw, organów wojewódzkich i lokalnych).
Pracownia aktywnie uczestniczyła w realizacji międzynarodowych projektów finansowanych przez Komisję Europejską i instytucje krajowe:
– MINATURA 2020 – Developing a concept for a European minerals deposit framework,
– MinLand – Mineral resources in sustainable land-use planning,
– SafeMin4Europe – Mineral Deposit Safeguarding as a basis of Europe’s Mineral Raw Materials Safety.
Obecnie jest ważnym członkiem konsorcjum projektu ROBOMINERS – Resilient Bio-inspired Modular Robotic Miners, będąc liderem pakietu roboczego, którego celem jest zrównoważona i wielokryterialna ocena (ekonomiczna, środowiskowa i społeczna), wypracowanej w projekcie innowacyjnej technologii eksploatacji złóż trudnodostępnych. Realizuje również projekt edukacyjny „Edukacja surowcowa elementem bezpieczeństwa surowcowego państwa”, mający na celu popularyzację rzetelnej i aktualnej wiedzy na temat znaczenie surowców mineralnych w gospodarce i życiu codziennym człowieka.
Do najważniejszych prac realizowanych w ostatnich latach w Pracowni na zlecenie Ministerstwa Środowiska, firm doradczych, a także przedsiębiorstw sektora surowcowego należały:
Warto podkreślić, iż w ostatnich latach współpracowaliśmy z największymi firmami górniczymi w Polsce (PGG, JSW, KGHM Polska Miedź, PGNiG), kopalniami surowców skalnych, przedsiębiorstwami energetycznymi, jednostkami administracji rządowej (Ministerstwo Środowiska, Energii, Rozwoju) i samorządowej, firmami konsultingowymi oraz doradczymi (PWC, Deloitte, BRE Corporate Finance), uczelniami oraz instytutami naukowo-badawczymi.
Dzięki zdobytemu doświadczeniu oraz stale rozwijanym kompetencjom nasza oferta obejmuje możliwości realizacji projektów badawczo-rozwojowych, prac zleconych, ekspertyz i analiz dotyczących, m.in.: