HR Excellence in research Unia Europejska
HR Excellence in research Unia Europejska
BIP

Projekty

Badania elektrolitów stałych dla ogniw typu all-solid-state

Badania elektrolitów stałych dla ogniw typu all-solid-state

Okres realizacji: 2024-06-01 - 2025-06-01

Typ: Krajowy

Pracownia: Pracownia Geochemii Stosowanej i Inżynierii Środowiska

Projekt „Komponent krajowy” programu Bekker NAWA 2021 realizowany w ramach finansowania z Narodowej Agencji

W ramach projektu planowane jest przede wszystkim przeprowadzenie badań wstępnych nad elektrolitami stałymi dla baterii nowej generacji, które pozwolą na określenie optymalnych ścieżek tematycznych, a co za tym idzie złożenie wniosków grantowych, które pozwolą na sfinansowanie dalszych badań.

Wykonane zostaną badania w kilku kierunkach, obejmując między innymi elektrolity polimerowe dla ogniw hybrydowych oraz nowatorskie stałe elektrolity potasowe. Wykonana zostanie kompleksowa charakterystyka właściwości transportowych, zwłaszcza przewodności jonowej oraz stabilności elektrochemicznej. W następnej kolejności materiały te zostaną przetestowane w bateriach Li-ion i K-ion z wykorzystaniem nowatorskiej architektury ogniw. W badaniach zostanie wykorzystanych wiele technik badawczych takich jak dyfrakcja promieni rentgenowskich, skaningowa mikroskopia elektronowa, spektroskopia impedancyjna i inne. Badania elektrolitów hybrydowych skupiać się będą na mieszanych przewodnikach jonów sodu i litu.

Proponowany projekt wniesie istotny wkład w wiedzę na temat ogniw all-solid-state oraz przewodnictwa jonowego w ciałach stałych, opisując mechanizm przewodnictwa jonów sodu i potasu oraz zależności między różnymi parametrami fizykochemicznymi, które to kwestie cieszą się wielkim zainteresowaniem badaczy w tej dziedzinie. Biorąc pod uwagę, że zarówno ogniwa sodowe jak i potasowe to stosunkowo niedojrzałe technologie, zwłaszcza z wykorzystaniem elektrolitów stałych, niezbędne jest wykonanie szeroko zakrojonych badań podstawowych obejmujących opisanie reakcji zachodzących w tych ogniwach, aby ich wdrożenie w przyszłości mogło być możliwe. Pokonanie zidentyfikowanych problemów w badanych materiałach pozwoli na opracowanie nowych materiałów o poprawionych właściwościach transportowych. Z kolei to będzie miało ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju tanich i bezpiecznych technologii magazynowania energii o wysokiej sprawności.

Projekt „Komponent krajowy” programu Bekker NAWA 2021 realizowany w ramach finansowania z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, numer grantu BNI/BKK/2024/1/00001.

Koordynator: Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN

Strona projektu:

Budżet projektu: 102 000,00 zł

Kierownik Projektu: dr inż. Emil Hanc, kontakt: emilhanc@min-pan.krakow.pl