Okres realizacji: 2022-01-01 - 2022-12-31
Typ: Międzynarodowy
Pracownia: Pracownia Surowców Biogenicznych
Modele biznesu gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze gospodarki wodno-ściekowej (akronim CircuWater)
Obecnie USA i kraje UE przechodzą od gospodarki liniowej do gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), której celem jest bardziej zrównoważone gospodarowanie zasobami i odpadami. Pomyślne wdrożenie założeń GOZ w poszczególnych przedsiębiorstwach wymaga zastosowania nowych modeli biznesu, wpisujących się w założenia GOZ. Niestety, wciąż wiele przedsiębiorstw ma problemy z ich rozwojem i wdrażaniem, wynikające z braku wystarczającego know-how w tym zakresie. Dlatego celem projektu CircuWater jest identyfikacja modeli biznesu GOZ w sektorze gospodarki wodno-ściekowej.
Wyniki badań przyniosą nową wiedzę w dziedzinie zarządzania i inżynierii środowiska, które są szczególnie ważne w naukach technicznych, skoncentrowanych na zastosowaniach w przemyśle. Wyniki badań mogą wspomóc przedsiębiorców sektora gospodarki wodno-ściekowej we wdrażaniu rozwiązań technologicznych i ekonomicznych (w tym ekoinnowacji), a tym samym przyspieszyć proces transformacji w kierunku GOZ na świecie.
Projekt jest finansowany przez Fundację Kościuszkowską w ramach Programu Wymiany Fundacji Kościuszkowskiej do Stanów Zjednoczonych. Projekt realizowany jest we współpracy z Wydziałem Inżynierii Lądowej i Środowiska Uniwersytetu Stanu Pensylwania (Penn State University) w roku akademickim 2022/2023, w ramach stypendium dr hab. Marzeny Smol, profesor Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN.
Kontakt: smol@meeri.pl