prof. dr hab. inż. Kamiński Jacek,
Pokój: C 309
Telefon: (+48)12 617-16-64
E-mail:
kaminski@min-pan.krakow.pl
Pracownię Ekonomiki Energetyki tworzy zespół posiadający kompetencje i wiedzę z dziedziny modelowania złożonych relacji techniczno-ekonomicznych w przemyśle pozyskania, przetwarzania i konsumpcji energii. Pracownia specjalizuje się w analizach wymagających przetwarzania dużej ilości danych. Podstawowymi narzędziami stosowanymi w opracowaniach, analizach i raportach są modele optymalizacyjne implementowane na odpowiednich platformach modelowania matematycznego. Prace realizowane przez członków zespołu mają najczęściej charakter aplikacyjny. Dostarczamy nowoczesne i innowacyjne rozwiązania dla przedsiębiorstw i instytucji publicznych, których działalność wymaga zastosowania metod optymalizacyjnych oraz innych narzędzi budowanych dla rozwiązania konkretnych problemów decyzyjnych.
Do zadań Pracowni Ekonomiki Energetyki należy:
Dzięki stale rozwijanym kompetencjom Pracownia oferuje realizację projektów z zakresu:
W Pracowni prowadzone są badania systemowe w zakresie gospodarki surowcowej i energetycznej, czy też szeroko rozumianej polityki energetycznej Polski. Szczególny obszar badawczy Pracowni zajmują badania wpływu narzędzi polityki ekologicznej na pozyskanie i gospodarkę pierwotnych nośników energii oraz modeli komputerowych dla optymalizacji rozwoju pozyskania i przetwarzania paliw i energii. Pracownia specjalizuje się w opracowaniu rozwiązań dla podmiotów rynku paliwowo-energetycznego, ze szczególnym ukierunkowaniem na wsparcie procesu podejmowania decyzji w przedsiębiorstwach energetycznych i paliwowych. Zarówno opracowania, jak i analizy oraz raporty wykonywane są na bazie opracowanej metodyki i narzędzi szeroko stosowanych w świecie.
Pracownia w ostatnich latach wykonała około 30 projektów na zlecenie przedsiębiorstw sektora energetycznego. Cechą wyróżniającą projekty wykonywane przez Pracownię jest interdyscyplinarność i kompleksowość stosowanego podejścia. Wśród najważniejszych projektów badawczo-rozwojowych zrealizowanych w minionych latach wymienić należy:
Warto podkreślić, że współpracowaliśmy z wiodącymi przedsiębiorstwami energetycznymi w Polsce (GK PGE, GK ENEA, GK TAURON Polska Energia), organami Komisji Europejskiej, zagranicznymi instytutami naukowo-badawczymi w Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii, krajowymi agencjami wspierającymi przemysł (ARP w Katowicach, GIPH), firmami konsultingowymi (Management Consultants Amplio, KPMG), czy też z Akademickim Centrum Komputerowym – Cyfronet.