dr hab. Smol-Aruszanjan Marzena, profesor instytutu
Pokój: C 113
Telefon: (+48) 12 617 16 60
Tel. kom.: 695-922-722
E-mail:
smol@min-pan.krakow.pl
Pracownia Surowców Biogenicznych prowadzi badania z zakresu zarządzania i inżynierii środowiska oraz biotechnologii. Szczególnym obszarem zainteresowań są zagadnienia związane ze zrównoważonym i cyrkularnym zarządzaniem surowcami nawozowymi (fosforem, azotem, potasem) w celu optymalizacji wykorzystania składników nawozowych na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym, przy jednoczesnym ograniczeniu rozproszenia surowców nawozowych mogących negatywnie oddziaływać na środowisko.
Do zadań Pracowni Surowców Biogenicznych należy:
Pracownia Surowców Biogenicznych specjalizuje się w analizie i ocenie określonych problemów i zjawisk związanych z gospodarką surowcami nawozowymi, ze szczególnym uwzględnieniem fosforu, azotu i potasu. Prace Pracowni obejmują m.in. opracowanie strategii zarządzania i rekomendacji (map drogowych) dotyczących zrównoważonego i cyrkularnego gospodarowania surowcami nawozowymi (ze źródeł pierwotnych i wtórnych) wraz z identyfikacją uwarunkowań rynkowych, technologicznych, prawnych, środowiskowych i społecznych, opracowanie strategii przeciwdziałania marnotrawstwu żywności na etapach produkcji i konsumpcji. Zespół ma doświadczenie w opracowaniu strategii ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotem i fosforem ze źródeł antropogenicznych, określaniu kierunków przeciwdziałania eutrofizacji oraz rekomendacji w zakresie zagospodarowania odpadów pochodzących z sektora wodno-ściekowego w kontekście odzysku wody, surowców i energii. Pracownia prowadzi działalność w zakresie identyfikacji i oceny stopnia wysycenia gleb oraz wód powierzchniowych (jezior, rzek) składnikami nawozowymi oraz opracowania koncepcji bezpiecznych dla środowiska nawozów na podstawie modelowych badań nad przemieszczaniem fosforanów i azotanów do wód powierzchniowych oraz gleb. Ponadto, Pracownia prowadzi badania w zakresie poszukiwania nowych materiałów (w tym nanomateriałów) mogących znaleźć zastosowanie w procesach oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych oraz gleb.
Pracownia uczestniczy w realizacji projektów międzynarodowych (Horyzont 2020, EIT Raw Materials, NAWA) związanych z zarządzaniem surowcami fosforowymi oraz opracowaniem rekomendacji (map drogowych) dotyczących zarządzania surowcami biogenicznymi w kontekście wdrażania założeń zrównoważonego rozwoju, gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) oraz Europejskiego Zielonego Ładu w sektorze wodno-ściekowym, nawozowym i rolno-żywnościowym.
Pracownia wykonuje kompleksowe prace w zakresie: