HR Excellence in research Unia Europejska
HR Excellence in research Unia Europejska
BIP

Projekty

Rozpoznanie struktury górotworu metodą prześwietlania sejsmicznego

Rozpoznanie struktury górotworu metodą prześwietlania sejsmicznego

Okres realizacji: 2015-07-02 - 2020-12-15

Typ: Międzynarodowy

Pracownia: Pracownia Geodynamiki i Inżynierii Środowiska

Główny cele projektu to dostosowanie i weryfikacja technologii systemu LOFRES do monitorowania przestrzennych zmian prędkości fal sejsmicznych w górotworze, mających związek z deformacjami wytworzonymi w wyniku prowadzonej eksploatacji górniczej w warunkach kopalni ZG Rudna.

W ostatnich kilkunastu latach, znacząco rozwinęły się metody obrazowania przypowierzchniowej części skorupy ziemskiej. Znane są metody czasoprzestrzennego monitorowania (4D)  zachowania się ośrodków skalnych w sąsiedztwie dużych aktywnych uskoków, wulkanów, osuwisk, pól geotermalnych i podziemnych magazynów węglowodorów. Jedną z innowacyjnych metod jest interferometria sejsmiczna, która stwarza możliwość prześwietlania górotworu za pomocą użytecznych fal sejsmicznych wydzielonych z szumu sejsmicznego.

Współczesne górnictwo wymaga coraz precyzyjniejszej informacji, nie tylko o parametrach złoża, warunkach naturalno-technicznych jego eksploatacji, pracy maszyn i załogi górniczej,
lecz również o procesach deformacji zachodzących w górotworze w wyniku prowadzonej działalności górniczej. Znajomość przebiegu procesów deformacji jest istotna z punktu widzenia ochrony powierzchni terenu i oceny wpływu działalności górniczej na obiekty budowlane i środowisko przyrodnicze. Procesy deformacji są również analizowane w związku z niekorzystnymi zmianami naprężeń statycznych w górotworze, prowadzącymi do wystąpienia zjawisk dynamicznych w postaci wstrząsów o energii dochodzącej do magnitudy słabych trzęsień ziemi (3-4). Znajomość przebiegu procesu deformacji ośrodka skalnego ma również znaczenie dla sposobu prowadzenia eksploatacji oraz utrzymania wyrobisk górniczych.